Strona głównaMedycynaCzym się charakteryzują kontuzje łokcia u sportowców?

Czym się charakteryzują kontuzje łokcia u sportowców?

Kontuzje łokcia, stanowią problem wśród sportowców, zarówno profesjonalnych, jak i amatorskich. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej najczęstszym rodzajom kontuzji łokcia u sportowców.  Między innymi krótko przedstawiamy jakie są przykładowe kontuzje w obrębie łokcia oraz jakie dyscypliny sportowe są charakterystyczne dla kontuzji kończyny górnej.

Na czym polegają kontuzje łokcia?

Podoczny termin “kontuzja łokcia” z reguły odnosi się do różnorodnych urazów oraz schorzeń dotyczących całego obszaru anatomicznego obejmującego łokieć, w tym zarówno staw łokciowy, jak i struktury okołostawowe, takie jak mięśnie i ścięgna. Warto odnotować, że staw łokciowy składa się z trzech głównych elementów: kości ramiennej, łokciowej i promieniowej.

Schorzenia, urazy oraz różnego rodzaju dolegliwości w obrębie łokcia są nie tylko bolesne, ale również wpływają na trudności w codziennym funkcjonowaniu. Budowa łokcia sprawia, że jest to staw, który jest podatny na nadmierne przykurcze zwłaszcza po urazach, lub tymczasowym unieruchomieniu.

Przykładowe kontuzje

Łokieć tenisisty (entezopatia mięśni prostowników nadgarstka) to schorzenie tkanek w obrębie stawu łokciowego, które powstaje, gdy nałoży się na siebie wiele mikrourazów. Jest to uszkodzenie struktury mięśni, po zewnętrznej stronie przedramienia. Pacjenci z tym schorzeniem mają słabszy, niepewny chwyt. W szczególności zaciśnięcie ręki w pięść powoduje odczucia bólowe. Łokieć tenisisty, to schorzenie, które jak nazwa wskazuje często dotyka osoby aktywnych fizycznie, szczególnie tenisistów oraz osoby grające w squasha. Ponadto, łokieć tenisisty może występować u osób, które spędzają dużo czasu przed komputerem.

Łokieć golfisty (entezopatia nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej) – schorzenie, powodujące ból od wewnętrznej strony łokcia. Objawami tej choroby są uczucie wrażliwości na dotyk oraz ból podczas chwytania i podnoszenia ciężarów. Zmniejszona ruchomość stawu sprawia, że zmniejsza się czucie oraz siła w ręce. Łokieć golfisty, to schorzenie, które, jak nazwa wskazuje, często dotyka osób grających w golfa lub wykonujących inne czynności wymagające powtarzających się ruchów rotacyjnych przedramienia, typowych dla tego sportu.

Zwichnięcie łokcia – jest to przesunięcie kości przedramienia względem kości ramiennej. Jest to uraz, do którego dochodzi na wskutek urazu mechanicznego np. upadku na łokieć. Główne przyczyny zwichnięcia łokcia obejmują upadki na wyciągniętą rękę. Szacuje się, że jest to uraz, który stanowi nawet ¼ wszystkich zwichnięć w obrębie kończyny górnej. Jest to kontuzja, która często współtowarzyszy złamaniom.

Zarówno zwichnięcia jak i złamania to kontuzje, które mogą się przytrafić przy okazji różnych dyscyplin sportowych. Kontuzje kończyny górnej mogą wystąpić przy wszystkich sportach, w których wykonywane są dynamiczne ruchy oraz występuje ryzyko upadku, podczas którego podpieramy się ręką. Przykłady to narciarstwo, jazda na rowerze oraz różne sporty, w których jesteśmy często narażeni na upadki np. piłka ręczna lub rugby.

Podsumowanie

Podsumowując, kontuzje łokcia są typowym problemem wśród sportowców. Aby im zapobiegać należy zwrócić uwagę na prawidłową technikę podczas wykonywania ćwiczeń (ma to znaczenie np. podczas gry w tenisa). Niemniej jednak podczas sporu nie da się całkowicie ograniczyć ryzyka kontuzji, dlatego trzeba mieć na uwadze, że konieczne może być odpowiednie podejście medyczne oraz rehabilitacyjne. Kluczową rolę w diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji odgrywa lekarz ortopeda, potocznie nazywany jako ortopeda od łokcia.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne