Strona głównaZdrowieCzym jest kurs KPP?

Czym jest kurs KPP?

Kurs KPP to Kurs Kwalifikowanej Pierwszej pomocy. W niniejszym artykule przedstawiamy kilka informacji na temat kursów tego typu. Między innymi wyjaśniamy w jakiej formie odbywa się takie szkolenie oraz kto może z niego skorzystać.   

Dla kogo kurs KPP?

Kurs KPP typu został wprowadzony w 2006 roku. Dzięki niemu ujednolicono wiedzę i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy. Wbrew pozorom z takiego kursu może skorzystać każdy kto chce rozszerzyć swoją wiedzę z zakresu pierwszej pomocy. Jednocześnie jest to kurs, który nieodzownie kojarzy się z kwalifikacją jaką zdobywają pracownicy służb mundurowych (takich jak policja, straż pożarna oraz różnego rodzaju służby ratownicze).

Jak wygląda kurs KPP?

Szkolenie tego typu (np. kurs kpp poznań) trwa 66 godzin, z czego ponad 40 godzin to zajęcia o charakterze praktycznym a reszta to zajęcia w formie wykładów. Szkolenia tego typu z reguły są prowadzone w grupach składających się od kilku do kilkunastu osób.

Finalną częścią jest egzamin. Do egzaminu mogą być dopuszczeni tylko Ci uczestnicy, którzy wykazali się stuprocentową obecnością. Egzamin składa się z części teoretycznej w formie 30 pytań. Osoby, które pozytywnie zaliczą część teoretyczną można przystąpić do części praktycznej, która składa się z dwóch losowych zadań oraz RKO. Osoba, która pozytywnie zda część teoretyczną oraz praktyczną otrzymuje tytuł „Ratownika”. Zaświadczenie nadające takowy tytuł jest ważne tylko 3 lata. Po tym okresie można wziąć udział w kolejnym egzaminie, aby przedłużyć ważność uprawnień.

Jakie umiejętności można nabyć na takim kursie?

Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP) obejmuje szeroki zakres umiejętności, które są niezbędne do udzielenia skutecznej pierwszej pomocy medycznej. Przykładowe zagadnienia to między innymi: prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, udrażnianie dróg oddechowych, tamowanie krwotoków, unieruchamianie złamanych kończyn, pomoc w przypadku zadławienia oraz szereg innych elementów typowych dla udzielania pierwszej pomocy.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne