Strona głównaMedycynaCzym zajmuje się stomatologia?

Czym zajmuje się stomatologia?

Stomatologia zajmuje się w zasadzie wszystkim, co ma związek z zębami. Dziedzina ta jest, zatem dość szeroka. Obejmuje swym zakresem leczenie, profilaktykę, budowę zębów, implanty zębowe, a także chirurgię. Ma, bowiem wiele podkategorii o poszczególnych specjalizacjach.

Profilaktyka w trosce o zdrowe zęby

Bardzo ważną rolę w dbaniu o zdrowie i kondycję zębów odgrywa profilaktyka. To przede wszystkim codzienna pielęgnacja, którą wpaja się nam już jako dzieciom. Zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Można myć je oczywiście częściej, ale nie bezpośrednio po posiłku, by nie uszkodzić szkliwa. 

Szczoteczka powinna być odpowiednio dopasowana do naszych potrzeb. Przy delikatnym szkliwie oraz problemach z dziąsłami lepsza będzie ta o miękkim włosiu. Przy mocnych zębach ta o twardszym. Z kolei przy problemach z osadem (np. na języku) ta ze specjalnymi gumkami czyszczącymi. 

Dodatkowo, w utrzymaniu czystości jamy ustnej pomoże nić dentystyczna – szczoteczka nie jest w stanie w pełni usunąć zanieczyszczeń między zębami. Z kolei płyn pomoże odświeżyć oddech i pozbyć się bakterii z trudnodostępnych przestrzeni, np. okolic policzków, spod języka, czy głębi jamy ustnej.

Sztuczne zęby dla pięknego uśmiechu

Stomatologia to także wstawianie protez i implantów, gdy zajdzie taka potrzeba. Ma to miejsce, gdy naturalne zęby musiały zostać usunięte i chcemy wypełnić pustą przestrzeń w ich miejscu. To możliwość, by mieć kompletne uzębienie w każdym wieku. Braki w zębach mogą być nieestetyczne, ale przede wszystkim problematyczne – ciężej wtedy przeżuwać czy gryźć. Implanty Warszawa to miejsce, w którym możemy postawić nie tylko na funkcjonalne implanty, ale także te kosmetyczne.

Częścią stomatologii jest, bowiem stomatologia estetyczna. Zajmuje się ona poprawą wyglądu i stroną estetyczną uzębienia. Wiele gwiazd korzysta z jej usług, by mieć piękny i równy uśmiech. Można to osiągnąć, np. z pomocą specjalnych nakładek ceramicznych na zęby.

Zęby mają ogromne znaczenie w życiu każdego człowieka, bo to dzięki nim możemy jeść i mówić poprawnie. Odgrywają także ważną rolę w kwestii wyglądu. Warto dbać o ich zdrowie i kondycję każdego dnia, by służyły nam przez całe życie. 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne