Strona głównaUncategorizedMateriały ceramiczne w stomatologii - rodzaje i zastosowanie

Materiały ceramiczne w stomatologii – rodzaje i zastosowanie

Materiały ceramiczne są powszechnie wykorzystywane w stomatologii, a konkretnie w protetyce stomatologicznej. Służą one do wykonywania licówek oraz koron. W skład tych tworzyw wchodzą dwie fazy – szklista oraz krystaliczna. Zawartość każdej z faz ma istotny wpływ na wytrzymałość ceramiki dentystycznej.

Proporcje fazowe a właściwości ceramiki dentystycznej

Uzyskanie określonego materiału ceramicznego jest wynikiem połączenia obydwu faz w określonych ilościach. Im więcej fazy szklistej, tym większa przejrzystość materiału, dzięki której właściwości optyczne tworzywa są znacznie lepsze. Z kolei wzrost ilości fazy krystalicznej powoduje, że poprawie ulegają właściwości mechaniczne materiału ceramicznego.

Ceramika dentystyczna jest bardzo często porównywana do wypełnień z cyrkonu. W obydwu przypadkach wytrzymałość mechaniczna wypełnień jest bardzo wysoka. Różnica polega na tym, że:

  • uzupełnienia porcelanowe są w całości wykonane z porcelany,
  • uzupełnienia cyrkonowe powstają z połączenia cyrkonu porcelany.

W przypadku uzupełnień cyrkonowych stosowana jest ceramika na metal, gdyż z cyrkonu powstaje podbudowa, którą zespala się z porcelanową częścią zewnętrzną.

Podział i charakterystyka ceramik dentystycznych

W stomatologii materiały ceramiczne dzielimy na ceramiki szklane i tlenkowe. Do grupy pierwszej należą:

  • ceramika skaleniowa, która powstaje na bazie krzemianu glinu (nazywana też szpatem polnym),
  • ceramika leucytowa, która powstaje na bazie glinokrzemianu potasu,
  • ceramika dikrzemowo – litowa,
  • ceramika szklana powstająca na bazie fluoroaminy czterokrzemowej, potocznie nazywana miką.

Mocowanie ceramik szklanych odbywa się z wykorzystaniem metody adhezyjnej. W tym celu wewnętrzna powierzchnia elementu jest obrabiana kwasem o określonym stężeniu, który zwiększa jej porowatość i wzmacnia mocowanie.

Ceramiki tlenkowe nie zawierają w sobie krzemu, a ich struktura jest jednolita. Oznacza to, że w przeciwieństwie co wyrobów szklanych, poddawanie ich obróbce kwasem nie przyniesie pożądanych efektów. Dlatego tlenkowe materiały ceramiczne poddaje się mocowaniu poprzez nałożenie cementu fosforanowego, a także innych materiałów dodatkowych, które wpływają na jego właściwości.

Reasumując, profesjonalny sklep dentystyczny (https://sklep.marrodent.pl/) ma w swej ofercie różne rodzaje ceramik stomatologicznych, które dzięki swoim właściwościom nadają się do określonych zastosowań. Prawidłowy dobór materiału ceramicznego ma wpływ na jego trwałość oraz wygląd, w związku z czym zależy od doświadczenia i umiejętności specjalisty.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne