Witarianizm ratunkiem ludzkości?

0
82

Od lat wszyscy znamy dietę wegetariańską i nikogo już ona nie dziwi, ale o witarianizmie wiele osób jeszcze nie słyszało. Ponieważ sposób odżywiania się według zasad witarianizmu staje się coraz powszechniejszy na całym świecie, warto poznać jego najważniejsze reguły i zastanowić się nad jego przesłaniem.

Powrót do natury

Naturalny charakter witarianizmu opiera się przede wszystkim na wykluczeniu pokarmów poddanych obróbce termicznej. Rozumując, że zwierzęta odżywiają się produktami surowymi, naturalnymi, przyjmuje się, że taki sam sposób odżywiania nie może szkodzić człowiekowi. Poza spożywaniem produktów całkowicie surowych można jedynie zaspokoić głód pokarmami poddawanymi obróbce w temperaturze 40-48 stopni C. Praktycznie jemy wtedy produkty lekko ciepłe. Witarianizm może łączyć się z odżywianiem według reguł wegetarianizmu lub weganizmu, jednak zasadniczo produkty zwierzęce nie są zakazane. Najważniejszą zasadą Z witarianizmu jest szeroko pojęta reguła naturalności. Dzięki temu, dostarczając organizmowi wszystko co wartościowe z nieprzetworzonych warzyw i owoców, zbliżamy się do naturalnego sposobu odżywiania. Jest to bez wątpienia proces dużo zdrowszy. W czasach, kiedy w sklepach trudno o naturalną żywność i jesteśmy zalewani przetworzonym jedzeniem z każdej strony, witarianizm wydaje się rozwiązaniem, które jest sposobem na zdrowe żywienie, bowiem daje energię i witalność bez konserwantów i sztucznych składników.

Argumenty za witarianizmem

Wychodząc z założenia, że temperatura wyższa niż 48 stopni wpływa na ścinanie się białka, co powoduje niszczenie ich prawdziwych wartości odżywczych jak aminokwasy i witaminy, przyjmuje się produkty surowe są zdrowsze i bardziej wartościowe. Dodatkowym uzasadnieniem jest odniesienie do historii człowieka, bowiem mieszkając niegdyś z jaskiniach i nie znając ognia, jadał on surowe mięso i produkty roślinne. Zwolennicy witarianizmu przytaczają wiele przykładów szkodliwości produktów gotowanych, smażonych czy pieczonych. Prawdą jest, o czym lekarze mówią otwarcie, że smażenie i nadmierne pieczenie powoduje wiele schorzeń gastrycznych z chorobami nowotworowymi włącznie. Innym ważnym argumentem jest fakt, że współcześni producenci żywności używają zbyt wielu konserwantów i dodatków chemicznych, co powoduje, że każdy produkt wywołuje liczne choroby. Jednym słowem jesteśmy truci i być może witarianizm jest odpowiedzią na te problemy? Każdy na to pytanie musi sobie odpowiedzieć sam. Niewątpliwie dieta witariańska ma zarówno przeciwników jak i zwolenników.