Usztywnienie kończyn górnych po złamaniu za pomocą temblaka

0
77

Rehabilitacja złamania czy zwichnięcia kończyn górnych wiąże się z koniecznością usztywnienia ręki. W zależności od charakterystyki kontuzji lekarze rekomendują ortezy kończyn górnych w postaci temblaków oraz różnego rodzaju ortez. Co warto na ich temat wiedzieć? 

Temblak

Temblak jest produktem stosowanym głównie w przypadku cięższych urazów kończyny górnej, a więc złamań, zwichnięć lub w razie niedowładu. Jego zadaniem jest unieruchomienie ręki w pozycji zgiętej w łokciu. Często temblak jest rozwiązaniem pomocniczym stosowanym wspólnie z gipsem. Temblaki mogą być wykonane z siatki, dzianiny poliamidowej, pianki poliuretanowej lub PCM (materiał regulujący temperaturę). Oczywiście temblak powinien być stosowany dopiero po konsultacji z lekarzem.

Elastyczne stabilizatory

Żeby zapobiec przeciążeniom i kontuzjom stosuje się stabilizatory z elastycznej dzianiny. Tego rodzaju stabilizator jest stosowany w celu usztywnienia i optymalizacji nacisku na kontuzjowaną rękę. Przykładem są stabilizatory stawu łokciowego, które mają zastosowanie w przypadku zwichnięć, przeciążeń mięśni lub naciągnięć stawów. Z tego powodu często spotyka się je w świecie sportu, ale nie tylko – sprawdzają się w każdej rehabilitacji pourazowej, a nawet jako rozwiązanie prewencyjne.

Jak wybrać odpowiedni produkt ortopedyczny?

Na rynku oferowanych jest bardzo dużo produktów ortopedycznych. Czym kierować się przy ich wyborze z gąszczu ofert? Przede wszystkim, ważny jest materiał. Zarówno temblaki jak i stabilizatory muszą zapewnić komfort użytkowania. Należy wybrać model, który umożliwi prawidłową cyrkulację powietrza. Ponadto, użytkowanie produktu medycznego musi być wygodne, a więc powinien być on dopasowany do wymiarów kończyny. Przy wyborze optymalnego rozwiązania powinien pomóc lekarz lub fizjoterapeuta. Zakupu powinniśmy natomiast dokonać w profesjonalnym sklepie medycznym z renomowanymi artykułami. Należy pamiętać, że chodzi tutaj o nasze zdrowie i komfort użytkowania na co dzień, dlatego jest to zakup, który należy dobrze przemyśleć i skonsultować ze specjalistami.