Przegląd produktów ortopedycznych

0
117

W niniejszym artykule przedstawiamy przegląd produktów ortopedycznych. Przedstawiamy między innymi kołnierze ortopedyczne, pasy brzuszne oraz różnego rodzaju ortezy.

Kołnierze ortopedyczne

Problemy z kręgosłupem szyjnym mocno ograniczają codzienną aktywność. Z reguły mówiąc o problemach z kręgosłupem szyjnym mamy na myśli zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatie oraz złamania. W większości przypadków rekomendowane jest zaopatrzenie się w ortez zabezpieczającą i co istotne – odciążającą kręgosłup w odcinku szyjnym. Warto wiedzieć, że kołnierze ortopedyczne występują w dwóch odmianach – miękkiej (zmniejszającej obciążenie mięśni) oraz sztywnej (mocniej unieruchamiającej odcinek szyjny).

Pasy brzuszne

Pasy zakładane na brzuch są stosowane po operacjach podczas których okolice brzucha były szczególnie narażone. Wyrazistym przykładem jest między innymi przepuklina. Pasy brzuszne zapobiegają rozejściu się szwów operacyjnych oraz niwelują niedogodności jakie odczuwa pacjent po zabiegu.

Ortezy kręgosłupa

Kręgosłup w ludzkim organizmie utrzymuje szereg elementów kostnych, mięśniowych oraz organy wewnętrzne. Kręgosłup składa się z 5 odcinków – szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy. W zależności od rodzaju kontuzji stosuje się odpowiednią ortezę. W większości przypadków orteza kręgosłupa przypomina pas zakładany „w okolicach brzucha”, którego zadaniem jest wspierania odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa.

Orteza stawu nadgarstkowego

Urazy stawu nadgarstkowego są stosunkowo częste, jest to typowo sportowa kontuzja. Najczęściej dochodzi do złamania, skręcenia, zwichnięcia lub po prostu do przeciążenia. W procesie leczenia wykorzystywane są ortezy stawu nadgarstkowego, który występują jako sztywniejsze stabilizatory neoprenowe lub elastyczne stabilizatory z przepuszczającego powietrze materiału.

Ortezy stawu łokciowego

Łokieć, podobnie jak nadgarstek jest narażony na kontuzje podczas uprawiania sportu. Kontuzje przyjmują postać stanów zapalnych oraz zmian zwyrodnieniowych. Podczas leczenia stosuje się ortezy stawu łokciowego, które występują jako elastyczne stabilizatory zakładane na łokieć lub zegarowe ortezy, które są stosowane zamiast opatrunku gipsowego (w porównaniu do gipsu charakteryzują się lżejszą wagą).

Ortezy stawu kolanowego

Okolice stawu kolanowego to między innymi dwie łakotki, więzadła oraz tak zwana konstrukcja stawowo-obrotowa. W leczeniu kontuzji w okolicach stawu kolanowego podobnie jak w przypadku ortezy na nadgarstek oraz staw łokciowy, stosuje się ortezy stawu kolanowego, które występują jako neoprenowe opaski oraz elastyczne stabilizatory. Poza tym, po zabiegu operacyjny może być zastosowana pooperacyjna orteza stawu kolanowego wyposażona w aluminiowe szyny boczne.