Poduszki ortopedyczne pomocne przy terapii bezdechu sennego

0
127

Osoby zmagające się z bezdechem sennym do terapii wykorzystują przede wszystkim aparaty CPAP. Podczas takiej terapii bardzo pomocne są specjalne poduszki ortopedyczne. W tym artykule opisujemy jaką rolę spełniają.

Bezdech senny

Bezdech senny polega na zablokowaniu górnych dróg oddechowych lub ustania wentylacji płuc podczas snu (dłużej niż 10 sekund). Wyróżniamy obturacyjny bezdech OBS oraz centralny bezdech CBS. W przypadku OBS wiotczeją mięśnie gardła oraz język, tym samym blokując przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Gdy występuje CBS zatrzymaniu przepływu powietrza towarzyszy zatrzymanie ruchów oddechowych klatki piersiowej i brzucha co jest spowodowane przerwą w dopływie impulsów nerwowych pomiędzy mózgiem a mięśniami nerwowymi.

Terapia bezdechu sennego

Terapia i leczenie bezdechu sennego, polega na wspomaganiu oddychania dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych. Do tego celu wykorzystywany jest aparat CPAP. Pacjent korzystający z tego urządzenia noc spędza z nałożoną maską (maska może obejmować nos sięgając do górnej części ust lub może obejmować zarówno nos jak i usta). Spędzenie całej nocy w pozycji bocznej z taką maską czasami może powodować sytuacje w której pacjent naciska na maskę powodując jej przesuwanie. W efekcie maska nieszczelnie przylega do twarzy i zmniejsza się jej efektywność.

Sposobem na zniwelowanie tego problemu są specjalistyczne poduszki ortopedyczne do terapii bezdechu sennego. Dzięki odpowiedniemu profilowi zapobiegają ewentualnym problemom z przesuwającą się maską. Jest to możliwe, gdyż specjalne wycięcie na bark pozwala pacjentowi zająć anatomiczną pozycję. Z kolei podwyższenie kołnierza skutecznie stabilizuje głowę.

Poduszka tego typu może być również interesującym rozwiązaniem dla osób mających problemy wynikające z nieprawidłowej pozycji szyi lub głowy podczas snu. Specjalistyczna poduszka poza walorami zdrowotnymi jest po prostu wygodna, miękka i zapewnia wysoki komfort snu.