POChP – Objawy psychiczne – Depresja i stany lękowe

0
250
POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to dolegliwość płucna o charakterze ciągłym, na którą w perspektywie globalnej choruje już niemal 400 milionów ludzi. I choć liczba ta niewątpliwie jest przerażająca, nic nie wskazuje na to, by miała się ona zmniejszyć. Omawiana przez nas dolegliwość obecnie zajmuje bowiem czwarte miejsce na liście najczęstszych przyczyn zgonów, a wszystko wskazuje na to, że niebawem znajdzie się ona na pozycji trzeciej. Dla porównania – w latach dziewięćdziesiątych choroba zajmowała miejsce szóste na wspomnianej powyżej liście. Czym zatem jest POChP i jakie są przyczyny choroby? Kto znajduje się w grupie ryzyka? Jakie są objawy psychiczne POChP? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Co to jest POChP? – Najczęstsze choroby płuc

Jak zostało wyżej wspomniane, rozwinięcie skrótu POChP to: Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc. Łatwo zatem dojść do wniosku, że jest to dolegliwość o charakterze ciągłym, cechująca się tak zwaną obturacją. Czym zatem jest obturacja? Spieszymy z wyjaśnieniem! Termin ten określa nic innego, jak po prostu zwężenie. W przypadku omawianej przez nas choroby mamy na myśli zwężenie oskrzeli, co jest bezpośrednią przyczyną duszności i innych symptomów owej dolegliwości. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc została uznana za chorobę cywilizacyjną – na terytorium naszego kraju cierpi na nią około 2 milionów osób. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie Oddychajmy.pl: https://oddychajmy.pl/. Wchodząc na portal uzyskujesz dostęp do sprawdzonych informacji i badań oraz danych statystycznych, zebranych w prostych i przejrzystych treściach. Jeśli zatem interesuje Cię tematyka zdrowia i chciałbyś zweryfikować swoją wiedzę, nie wahaj się!

Objawy psychiczne POChP – Czy istnieją?

Nie trudno się domyślić, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc cechuje się przede wszystkim objawami fizycznymi. Czy istnieje zatem takie pojęcie, jak „objawy psychiczne POChP”? Jak najbardziej. W pierwszej kolejności jednak skupimy się na symptomach fizycznych – są one bowiem łatwiejsze do rozpoznania i można je w prosty sposób przypisać do określonej choroby.

  • Zła kondycja fizyczna – A konkretniej nagły jej spadek. Nie ulega wątpliwości, że do wykonywania ćwiczeń fizycznych niezbędne są nam zdrowe płuca. To właśnie one odpowiadają bowiem za wydolność i potencjalną zadyszkę (lub jej brak). Obturacja płuc znacząco wpływa na obniżenie tolerancji wysiłku i jest to jeden z podstawowych objawów POChP.
  • Duszności i przewlekły kaszel – Jeśli od jakiegoś czasu systematycznie odczuwasz brak możliwości złapania powietrza, a dodatkowo codziennie po wstaniu z łóżka napada Cię męczący kaszel, mamy złe wieści – to może być POChP.
  • Występowanie wydzieliny z płuc – Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc charakteryzuje się także odkrztuszaniem „flegmy”, nazywanej plwociną. Jest to wydzielina płucna, która w późniejszych fazach choroby może zawierać w sobie ropę i drobnoustroje chorobotwórcze, a także może być zabarwiona krwią.

Omawiana przez nas dolegliwość to jednak nie tylko objawy fizyczne, ale także objawy psychiczne POChP. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższej części artykułu oraz na stronie: https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.

Jakie są objawy psychiczne POChP?

Poznałeś już fizyczne objawy choroby, najwyższa pora na omówienie zagadnienia „objawy psychiczne POChP”. Nie ulega wątpliwości, że każda pozytywna diagnoza choroby budzi w nas skrajne emocje. Początkowo nie chcemy w nią wierzyć, jednak z czasem zaczynamy zadawać sobie pytanie: Co dalej? Dolegliwość zajmuje większą część naszych myśli, a tym samym często doprowadza do chorób psychicznych, wśród których można wymienić depresję oraz stany lękowe. To właśnie najczęstsze objawy psychiczne POChP, które wynikają już ze świadomości posiadania owej choroby.

Czy jesteś w grupie ryzyka?

Badania wskazują, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc atakuje najczęściej określoną grupę osób. Jak zatem prezentuje się profil przeciętnego pacjenta? Jest to mężczyzna, który ukończył czterdziesty rok życia. Oczywiście ma to swoje podłoże w zawodach wykonywanych przez panów – najbardziej narażeni są ci, którzy pracują jako: górnicy, hutnicy, pracownicy przemysłowi oraz pracownicy tartaku. Praca w tych zawodach wykonywana jest w środowisku pyłowym, co niewątpliwie wpływa na stan zdrowia owych mężczyzn. Czy to zatem oznacza, że kobiety mogą czuć się bezpiecznie? Niestety nie – panie stanowią już 1/3 spośród wszystkich zarażeń.

Pozostałe przyczyny choroby

Praca w pyle niewątpliwie jest jednym z czynników, który znacząco wpływa na kondycję płuc określonych grup zawodowych. Okazuje się jednak, że to palenie papierosów stanowi główną przyczynę zachorowań! Aż 90% spośród wszystkich chorych stanowią bowiem nałogowi palacze, którzy często, nawet po usłyszeniu diagnozy, nie kwapią się do rzucenia tytoniu.

Czytając ten artykuł dowiedziałeś się, czym jest POChP i jakie są podstawowe objawy choroby. Przedstawiliśmy Ci także przyczyny dolegliwości oraz objawy psychiczne POChP. Jeśli zatem masz podejrzenie, że jesteś narażony na tę dolegliwość, koniecznie zgłoś się do lekarza. Pamiętaj, że szybsza diagnoza oznacza możliwość sprawnego podjęcia leczenia, a to znacząco wpływa na codzienne życie pacjenta.