Strona główna Medycyna Jaka jest różnica pomiędzy ortezą, stabilizatorem a gipsem?

Jaka jest różnica pomiędzy ortezą, stabilizatorem a gipsem?

0
Jaka jest różnica pomiędzy ortezą, stabilizatorem a gipsem?

Pacjenci bardzo często zastanawiają się jakie są różnice pomiędzy gipsem, ortezą a stabilizatorem. Krótko i rzeczowo różnicę pomiędzy tymi rozwiązaniami opisujemy w niniejszym artykule.

Zadaniem ortezy oraz stabilizatora jest usprawnienie ciała pacjenta po urazie. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania można odciążyć i unieruchomić kończynę lub część tułowia. Jest to zamiennik ciężkiego i zdecydowanie mniej wygodnego gipsu. Zazwyczaj są używane po gipsie jako element wspomagający rehabilitację i pomagający szybciej wrócić do pełnej sprawności. Ortezy najczęściej są stosowane po złamaniach i skręceniach. Ponadto, służą jako środek pomocniczy w chorobach reumatycznych, neurologicznych oraz pomagają w korekcji wad postawy.

Czym orteza różni się od gipsu?

Orteza jak łatwo się domyśleć ma kilka istotnych zalet w porównaniu do standardowego gipsu. Niewątpliwie, stabilizator jest lżejszy niż gips dzięki czemu noszenie stabilizatora jest po prostu wygodniejsze i mniej uciążliwe. Nie bez znaczenie jest też fakt, że w ortezie (stawu skokowego) pacjenci wcześniej wykonuje drobne ćwiczenia fizyczne co pomaga w szybszym powrocie stawu do pełnej sprawności. Warto też podkreślić, że ortezy nie powodują podrażnień lub odparzeń z których znany jest gips. Mimo wielu zalet ortezy trzeba mieć na uwadze, że niestety nie zawsze można ją zastosować. Na przykład w przypadku złamania kości udowej konieczny jest gips.

Czym orteza różni się od stabilizatora?

Różnica pomiędzy ortezą a gipsem jest dla większości pacjentów w miarę oczywista. Nieco częściej pytania dotyczą różnicy w stosunku do stabilizatora. Należy wiedzieć, że oba rozwiązania pełnią tą samą rolę tj. stabilizują i unieruchamiają kończynę. Główna różnica wynika z różnego nazewnictwa. Orteza jest określeniem wykorzystywanym w środowiskach specjalistycznych, natomiast stabilizator jest pojęciem bardziej potocznym. Stabilizator to także aparat, które jest stosowany do stabilizowania kończyny przy niegroźnej kontuzji. Zatem poprawne nazewnictwo to orteza, natomiast stosowanie nazewnictwa „stabilizator” również jest dopuszczalne i powszechnie stosowane.

Więcej na temat ortez i stabilizatorów można przeczytać na https://sklep.medreha.pl/ortezy-i-stabilizatory

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.