Jak zatroszczyć się o siebie za pomocą sztuki?

0
71

Wiele osób potrafi troszczyć się o bliskich, a nie potrafi zapewnić sobie należytej troski. Osoba, która potrafi zadbać o siebie będzie potrafiła więcej dać. Nie od dziś znane jest powiedzenie ” Szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko”, można je przełożyć również na inne relacje szczęśliwa żona to szczęśliwy mąż, szczęśliwy tata, to szczęśliwa rodzina itd. Jak nauczyć się dbać o własne szczęście? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Arteterapia sposób na zatroszczenie się o własne ja

Arteterapia to sposób na odnalezienie siebie, pozwala na zgłębienie swoich pragnień i potrzeb poprzez sztukę. Na zajęciach osoba uczestnicząca skupia się na sztuce i procesie twórczym to pozwala wyzwolić w niej swoje własne ja. Terapia przez sztukę może być prowadzona za pomocą różnych technik np. malarstwa, rzeźby, a także poprzez taniec, muzykę. Wszystkie artystyczne środki wyrazu w takiej terapii są dozwolone. Arteterapia ogólnie jest ukierunkowana na osoby, które mają problemy w kontaktach społecznych, ale są różne kierunki, arteterapii. Uczestniczą w niej nie tylko osoby, które mają problemy w kontaktach, ale też osoby przemęczone, zestresowane oraz te które chcą w swoim życiu odnaleźć balans pomiędzy pracą, a życiem osobistym. Terapia ta świetnie sprawdza się również u osób z nadpobudliwością, nerwicą, depresją. Skutecznie działa też u osób z problemami, które mają skomplikowane relacje rodzinne. Jest także stosowana u osób niepełnosprawnych. Jest wiele osób, które może skorzystać z arteterapii.

Gdzie prowadzone są zajęcia?

Zajęcia z arteterapii prowadzone są przez wyszkolone osoby z zakresu psychologii, pedagogiki. Mogą je prowadzić również wychowawcy ośrodków publicznych jak również asystenci rodziny i pracownicy socjalni. Zajęcia prowadzone są najczęściej w świetlicach środowiskowych, w warsztatach terapii zajęciowej, w placówkach szkolnych. Terapia odbywa się również w placówkach socjoterapeutycznych. Zajęcia z arteterapii odbywają się również w wielu prywatnych placówkach.

Więcej na temat arteterapii można przeczytać na stronie https://ppit.pl/