Jak wybrać orteze, która zapobiega kontuzji dla osoby aktywnej fizycznie?

0
43

Uprawianie sportu niewątpliwie niesie za sobą ryzyko pojawienia się kontuzji. W przypadku piłkarzy najczęściej kontuzje dotyczą kończy dolnych, z kolei tenisiści są narażeni na nadwyrężenia ręki. Stosunkowo bezpiecznym sportem wydaje się pływanie, gdyż tam stawy i mięśnie są odciążone dzięki wodzie. W pozostałych przypadkach mięśnie są narażone na nadwyrężenia. Dodatkowo czasami w ferworze walki kontuzje mają nieco cięższy wymiar i dochodzi do zbicia lub złamania kości. Jak temu zapobiec? Które ortezy mają za zadanie ograniczyć ryzyko kontuzji?

Stabilizatory i ściągacze dla sportowców na kończyny dolne

Stabilizator kolana jest zabezpieczeniem chroniącym kolano przed przeciążeniem. Niestety w kolanach dosyć często kontuzji ulegają wiązadła krzyżowe oraz boczne. Poza tym, podczas intensywnego wysiłku nietrudno o przeciążenie okolicy kolan, dlatego ochrona tego odcinka kończyn dolnych wydaje się bardzo rozsądna w przypadku uprawiania wielu różnych sportów. W szczególności, gdy chodzi o sporty rozgrywane na twardej powierzchni (np. na hali sportowej).

Poza stabilizatorem kolana często stosowane są ściągacze na udo lub kolano. Jest to rozwiązanie, które chroni przy odnawiających się delikatnych kontuzjach oraz przy zespołach bólowych i chorobowych w okolicach rzepki.

Stabilizatory i ściągacze dla sportowców na kończyny górne

Kolejnym przykładem stabilizatora dla sportowców jest stabilizator na nadgarstek lub łokieć. Jest to rozwiązanie lubiane przez piłkarzy ręcznych, koszykarzy, tenisistów oraz wszystkich sportowców, którzy podczas rozgrywki w szczególności eksploatują kończyny górne. Zadaniem jakie spełniają stabilizatory oraz opaski usztywniające kończynę górną jest oczywiście usztywnienie określonego odcinka ręki tak aby zredukowane było ryzyko pojawienia lub odnowienia się kontuzji.

Należy pamiętać, że skorzystanie z produktów medycznych (np. ortez) powinno być poprzedzone z lekarzem. Jeśli mowa jest to tak zwanych ściągaczach, które są zakładane tylko podczas uprawiania sportu to nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, jednak rekomendowane jest co najmniej przekonsultowanie swojego wyboru z fizjoterapeutą lub doświadczonym pracownikiem w sklepie medycznym.