Jak wybrać odpowiednie produkty ortopedyczne?

0
37

Produkty ortopedyczne kojarzone są z urazami i osobami uprawiającymi sport, oraz wszystkimi tymi, którzy narażeni są na kontuzję. Ale nie jest to jedyna grupa osób, które korzystają z tego typu produktów często sięgają po nie również osoby mało aktywne i otyłe, a także takie, które przybierają nieprawidłową pozycję ciała. Poniżej opiszemy część z najczęściej wybieranych produktów ortopedycznych.

Ortezy i stabilizatory stawu skokowego stopy

Ortezy i stabilizatory stawu skokowego zwane są również ortezą na kostkę. Produkt ten znajduje swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie wystąpiło skręcenie stopy, a także w przypadku niestabilności stawu. Do zadań tego typu ortez należy stabilizacja i zabezpieczenie by nie dopuścić do kolejnego urazu w tym miejscu.

Ortezy i stabilizatory stawu kolanowego

Do zadań ortez i stabilizatorów stawu kolanowego należy ochrona i stabilizacja kolana. W tej grupie można wyróżnić neoprenowe opaski na kolano, które idealnie sprawdzają się przy drobnych urazach lub profilaktycznie. Cięższe, sztywne ortezy stosuje się w przypadku poważniejszych urazów lub po przebytych operacjach.

Ortezy i stabilizatory stawu łokciowego

W tej kategorii wyróżnia się kilka rodzajów ortez:

– ortezy chroniące staw (stosuje się w przypadku, gdy trzeba odciążyć lub ochronić staw)

– ortezy stabilizujące (stosuje się w przypadku zaistniałych już urazów)

– ortezy całkowicie unieruchamiające (stosuje się po przebytej operacji lub w przypadku urazu)

Orteza kręgosłupa

Ortezy kręgosłupa jak sama nazwa wskazuje stosowane są w przypadku dolegliwości związanych z kręgosłupem. Orteza tego typu znajduje swoje zastosowanie również jako środek zapobiegawczy u sportowców, szczególnie tych podnoszących duże ciężary. Dodatkowo ortezy kręgosłupa stosuje się u dzieci, które mają problemy z wadą postawy.

Kołnierze ortopedyczne

Kołnierze ortopedyczne sprawdzają się w przypadku zwyrodnień, złamań i dyskopatii. Kołnierz ma za zadanie odciążyć kręgosłup szyjny i utrzymać go w stabilnej pozycji, co powoduje rozluźnienie mięśni i ma pozytywny wpływ na krążenie w tkankach.

Pasy brzuszne

Pas brzuszne znajdują swoje zastosowanie głównie po operacjach jamy brzusznej. Wspomagają rekonwalescencję i szybszy powrót do aktywności. Dodatkowym atutem stosowania pasa brzusznego jest zmniejszenia ryzyka wystąpienia przepukliny pooperacyjnej.

Temblaki

Temblaki są powszechnie znane i służą do podtrzymywania kończyny górnej w przypadku urazu. Stosuje się je przy złamaniach kości ramienia, przedramienia jak również ręki. Sprawdzają się także podczas złamań obojczyka, łopatki czy urazów stawów. Temblak ma zapewnić wsparcie i dociążyć bolące miejsce.