Dozowniki do mydła – higiena na wyższym poziomie

0
157

Choć w domach znacznie częściej korzysta się z tradycyjnego mydła w kostce, to w przestrzeniach publicznych standardem stają się już dozowniki mydła. Są doskonałym rozwiązaniem właśnie w tych miejscach, z których codziennie korzysta większa liczba osób. Warto dowiedzieć się więcej na temat zalet dozowników i tego, jak wybrać odpowiedni model do swoich potrzeb.

Zalety dozowników mydła

Przede wszystkim higiena. Mydło w kostce zwykle nie prezentuje się najlepiej, gdy jest używane przez wiele osób jednego dnia. Wokół powstaje nieprzyjemny dla oka osad i gromadzi się mnóstwo wody, co tworzy doskonałe warunki dla namnażania się drobnoustrojów. Dozowniki do mydła są pod tym względem dużo bezpieczniejsze. Pozwalają na higieniczną aplikację odpowiedniej porcji mydła bezpośrednio na ręce. Z tego też powodu najczęściej są wybierane do takich miejsc, jak szpitale i laboratoria, ale też toalety w miejscach publicznych, np. galeriach handlowych, ale i w gabinetach kosmetycznych czy fryzjerskich. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest też komfort użytkowania, ale i względy ekonomiczne. Zakup mydła w płynie w dużych opakowaniach jest bardzo korzystny, zaś dozownik odmierza jego ilość przy każdym użyciu.

Jak wybrać odpowiedni model dozownika?

Jednym z ważnych czynników jest pojemność. Najmniejsze dozowniki do mydła mają pojemność około 300 ml. Jest to dobry pomysł raczej do domu. W miejscach, z których korzysta więcej osób, konieczne będzie częste uzupełnianie takiego dozownika. Te w miejscach publicznych zwykle mają pojemność od 500 ml do 1 litra i tu już należy podjąć decyzję samodzielnie na podstawie intensywności użytkowania. Nie mniej ważny jest też sposób uzupełniania mydła. Warto zdecydować się na dozownik, który ułatwia to zadanie. Do wyboru mamy dozowniki na jednorazowe wkłady lub z możliwością dolewania mydła. Pierwsze rozwiązanie jest bardziej higieniczne, ale drugie znacznie tańsze.

Dozownik łokciowy, przyciskowy, automatyczny…

Pod tym względem również jest w czym wybierać. Przyciskowe dozowniki mydła są najczęściej wybierane do toalet w miejscach publicznych. Łokciowe dyspensery natomiast spełniają bardziej wyśrubowane wymagania sanitarne. Te z automatycznym dozowaniem i możliwością uzupełniania płynem dezynfekującym są stosowane między innymi w gabinetach lekarskich czy w szpitalach. Pozwalają na bezdotykowe dozowanie mydła na przykład w postaci piany, a dzieje się tak za sprawą czujnika. Tu jednak trzeba liczyć się z wyższymi kosztami zakupu i uzupełniania.