Dom seniora – godne spędzenie czasu podczas jesieni życia

0
108

Domy seniora to miejsca, które istnieją z myślą o osobach starszych. Osoby u schyłku wieku uczęszczają do takich placówek po prostu z racji zaawansowanego wieku lub z powodu chorób, które sprawiają, że wymagają stałej opieki. Nierzadko bowiem pacjent lub pacjentka jest całkowicie leżąca i zajmowanie się nią wymaga wiele siły i fachowej wiedzy. Właśnie dla takich osób powstało miejsce dla osób niesamodzielnych – czyli domy pomocy społecznej lub tak zwane domy seniora.

Jak wygląda życie w domu seniora?

Miejsca te mają różnego rodzaju udogodnienia architektoniczne, co pozwala osobom poruszającym się o kulach czy na wózkach na samodzielne spacery po ośrodku bądź ogrodach często otaczających domy. Mieszkańcy mają do dyspozycji najczęściej komfortowo urządzone pokoje oraz świetlice z dostępem do telewizora. Sprzyja to nawiązywaniu znajomości i kontaktów społecznych tak potrzebnych w starszym wieku. Osoby niesamodzielne mogą liczyć na pomoc pracowników w takich sytuacjach jak kąpiel, ubranie się czy zjedzenie posiłku. Do dyspozycji mieszkańców są też gabinety rehabilitacyjne oraz warsztaty terapeutyczne. W dobrze zarządzanych domach seniora na seniorów czeka szereg udogodnień. Od specjalnie planowanych posiłków, poprzez zajęcia takie jak muzykoterapia czy teatr, aż po zorganizowane wyjazdy do kina Przykładem takiego miejsca może być dom seniora pod Warszawą, oferujący całodobową fachową opiekę.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli potrzebujemy znaleźć idealne miejsce dla osób starszych pod Warszawą można to zrobić na kilka sposobów. Po pierwsze wystarczy wpisać pożądaną frazę w wyszukiwarce. Po drugie namiary na dobre miejsca może mieć lekarz rodzinny naszego bliskiego. Kolejnym miejscem, gdzie możemy szukać rady jest najbliższy nam ośrodek pomocy społecznej. Osoby tam pracujące na pewno znają okoliczne domy seniora i podadzą nam nadmiary. Dodatkowo mogą nam pomóc w uzyskaniu dofinansowania do opłaty za pobyt.

Na koniec warto zaznaczyć, że współczesne domy seniora to miejsca, które odznaczają się zacznie wyższym standardem niż te, które działały jeszcze kilkanaście lat temu. Osoby żyjące w takich miejscach często same decydują się na takie spędzenie swej starości. Nie czują się wtedy żadnym obciążeniem dla rodziny, a dodatkowo mogą spędzić czas aktywnie, w wybrany przez siebie sposób.