Apteczka pierwszej pomocy w domu – co powinno wchodzić w jej skład?

0
88

Skład apteczki może być różny w zależności od miejsca, w jakim się znajduje – szkoła, praca, dom. W różnych miejscach należy być przygotowanym na inne ewentualności, a dodatkowo w warunkach domowych mieszkańcy mogą potrzebować na stałe innych leków. Domowe apteczki są bardziej spersonalizowane, niż te w miejscach użytku publicznego.

Jaki jest problem z apteczkami i ich składem w Polsce? 

W większości krajów istnieje rozporządzenie jasno mówiące, co powinno znajdować się w apteczce pierwszej pomocy. Informacje na temat jakości i ilości produktów są konkretne w większości przypadków. Jednak w Polsce nie istnieją takie normy prawne, które dotyczą poszczególnych rodzajów apteczek. Jedynie istnieje nakaz, wynikający z zasad BHP, według którego taka apteczka musi znajdować się m.in. w szkole czy zakładzie pracy.

W większości przypadków w naszym kraju w kwestii wyposażenia apteczek sugerujemy się normami z krajów sąsiednich. W Polsce jedynie nakazane jest, by wewnątrz apteczki znajdowała się instrukcja obsługi wraz z listą składu. Warto skorzystać z gotowych pakietów, szczególnie w miejscach publicznych – takie gotowe apteczki można zamówić na https://platformaratownicza.pl/38-apteczki-z-wyposazeniem.

Co warto mieć na wyposażeniu domowej apteczki?

Apteczka domowa różni się od tych dostępnych publicznie, ponieważ w tamtych nie ma najczęściej środków farmakologicznych ze względów bezpieczeństwa. Z kolei apteczka domowa zawiera najczęściej podstawowe środki farmakologiczne częstego użytku, jak również specjalistyczne leki przyjmowane przez domowników. 

Wśród podstawowych elementów każdej domowej apteczki wymienić należy środki do dezynfekcji ran (np. woda utleniona), maści na rany, stłuczenia, oparzenia i przeciwbólowe oraz środki opatrunkowe (gaza opatrunkowa i bandaż, plastry, kompresy jałowe, jednorazowe rękawiczki, żelowe kompresy). W większości apteczek znajdziemy również termometr i nożyczki do cięcia bandaży.

W domowej apteczce można najczęściej znaleźć też leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, leki przeciwbiegunkowe, środki uzupełniające elektrolity, wapno rozpuszczalne, leki na przeziębienie, leki na kaszel i ból gardła. 

Apteczka powinna być wyposażona, by móc zostać użyta do pierwszej pomocy przy prostych lub powszechnych sytuacjach, ewentualnie w celu utrzymania pacjenta w odpowiednim stanie do przybycia odpowiednich służb ratunkowych.