7 zabiegów na twarz po 40. Najlepsze zabiegi odmładzające!

0
344
During the procedure. Nice mature woman lying with her eyes closed while having a neck lifting procedure
Skóra po 40-tce traci jędrność, staje się mniej elastyczna. Z biegiem czasu zapasy kolagenu i elastyny maleją, uwidaczniają się zmarszczki mimiczne i zmarszczki grawitacyjne (bruzdy dolnych partii twarz). Pojawia się problem z wiotkością, utratą rysów, ogólną kondycją. Skóra dojrzała potrzebuje profesjonalnego wsparcia. O tym, jakie zabiegi medycyny estetycznej po 40. roku życia będą najlepsze, tłumaczą eksperci z warszawskiej kliniki medycyny estetycznej Melitus.

Jaki zabieg na twarz dla 40-latki?

Skóra dojrzała 40+ potrzebuje zupełnie innej pielęgnacji niż ta dotychczasowa, które była oparta przede wszystkim na profilaktyce przeciwzmarszczkowej. Po 40-stce konieczne jest zindywidualizowane działanie, prowadzące do wzmocnienia struktur skóry, poprawy jej gęstości i sprężystości, a niekiedy także przywrócenia odpowiedniego poziomu nawilżenia. Choć jest to możliwe, nie każdemu udaje się osiągnąć takie efekty metodami domowej pielęgnacji, nawet z pomocą najdroższych kosmetyków. Wówczas dobre rozwiązania podsuwa medycyna estetyczna. Pojawia się tylko pytanie, jaki zabieg na twarz po 40 będzie lepszy – z zakresu dermatologii estetycznej, a może chirurgii plastycznej?

To sprawa bardzo indywidualna. Kiedy dla jednej osoby wystarczy lifting botulinowy, dla innych skuteczniejszą metodą okażą się nici PDO. Takie kwestie rozstrzyga się podczas konsultacji. Niemniej jednak, nie zawsze trzeba wybierać między kosmetologią, dermatologią i chirurgią plastyczną. Wiele bardzo skutecznych zabiegów odmładzających znajduje się na ich pograniczu, wypełniając lukę pomiędzy tymi dziedzinami. Tego rodzaju zabiegi odmładzające na twarz są mniej inwazyjne, mniej obciążające i chociaż nie zapewnią spektakularnej metamorfozy, dla wielu mogą być w pełni zadowalające. Dotyczy to zwłaszcza tych pacjentów, dla których metody dermatologiczne są już niewystarczające, a do podjęcia działań chirurgicznych jeszcze brakuje wskazań. W kwalifikacji do konkretnego zabiegu wiek nie ma większego znaczenia, nie wyznacza cezury. Decyzja, jaki zabieg na twarz po 40 wybrać, zależy od czegoś bardziej miarodajnego niż data urodzenia. O wyborze zabiegu przesądza kondycja skóry. Odpowiednią metodę dobiera się w zależności od stopnia jej elastyczności, charakteru i lokalizacji zmarszczek, ewentualnych zmian konturów twarzy, związanych z rozmieszczeniem tłuszczu oraz od innych cech, na podstawie których lekarz indywidualnie dobiera najlepsze zabiegi odmładzające. Zatem nie każdy zabieg jest dla każdego – wyjaśnia dr n. med. Maria Noszczyk, dermatolog, ekspert medycyny regeneracyjnej i anti-aging z Kliniki Melitus.

Najlepsze zabiegi odmładzające na twarz po 40. roku życia

  1. Wygładzanie zmarszczek toksyną botulinową

Zabiegi wygładzania zmarszczek toksyną botulinową, zwane powszechnie jako botoks, przynoszą spektakularne efekty. Iniekcja botuliny to procedura lunchowa. Trwa około 30 minut, nie pozostawia na skórze żadnych “brzydkich” pamiątek pozabiegowych i daje prawie natychmiastowe rezultaty. Już po 2-3 dniach skóra staje się wygładzona i pięknie rozświetlona. Zmarszczki mimiczne znikają, a twarz staje się zrelaksowana i wyraźnie odmłodzona. Dobrze przeprowadzony lifting botulinowy przynosi bardzo ładne, naturalne efekty, o których trudno się domyśleć, że są skutkiem jakiejkolwiek interwencji. Wygładzanie zmarszczek botuliną, jako zabieg odmładzający po 40., najlepiej wykonywać w pełnych kuracjach. Efekt pojedynczego zabiegu utrzymuje się przez kilka miesięcy, a rozłożona w czasie kuracja daje naturalne i wyraźnie widoczne efekty nawet na kilka lat – przekonuje dr Maria Noszczyk.

  1. Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym

Mezoterapia to jedna z najlepszych metod pojędrnianiających. Mikronakłuwanie skóry osoczem bogatopłytkowym polecane jest dla osób po 40. roku życia, jako zabieg odmładzający lub przygotowanie do innego rodzaju kuracji. Mezoterapię można stosować na całą skórę twarzy, w tym również okolicę oczu, a ponadto obszar szyi i dekoltu.

Zabieg polega na ostrzykiwaniu skóry osoczem bogatopłytkowym uzyskanym z krwi obwodowej pacjenta. W osoczu znajdują się liczne czynniki wzrostu i cytokiny, które stymulują proces gojenia się i regeneracji tkanek. W efekcie uzyskuje się poprawę kondycji skóry, wyrównanie kolorytu, wygładzenie zmarszczek, a także wzmocnienie rezultatów uzyskanych po zabiegach laserowych, peelingach, termoliftingach. W wyniku działania osocza bogatopłytkowego zostają uzupełnione substraty budulcowe (kolagen, elastyna, kwas hialuronowy), dzięki czemu skóra staje się bardziej jędrna i pełna witalności. Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym to zabieg weekendowy – procedura trwa 30 minut, a ślady po iniekcji znikają przeważnie w ciągu 2-3 dni.

  1. Termolifting Infini RF

Zabiegi na twarz po 40, stymulujące skórę do autonaprawy poprzez mikronakłuwanie, to nie tylko mezoterapia. Podobny efekt biostymulacji zapewnia radiofrekwencja mikroigłowa, nazywana też termoliftingiem. Stosowane do tego zabiegu urządzenie Infini RF emituje fale radiowe, które są źródłem ciepła. Jego impulsy, wyzwalane przy pomocy specjalnych igieł, prowadzą do obkurczenia i regeneracji tkanek. To sygnał do przebudowy włókien podporowych skóry (kolagenu i elastyny), czego efektem jest zagęszczenie, ujędrnienie i poprawa owalu twarzy (zabieg można wykonać na dowolnym obszarze ciała). Termolifting Infini RF tr nie trwa długo i jest mało inwazyjny. To zabieg odmładzający, który w relatywnie prosty sposób pozwala przywrócić skórze dawną witalność, jędrność i zdrowy wygląd. Zabieg Infini RF świetnie zwalcza oznaki starzenia się skóry, a ponadto pozwala zredukować blizny. Doskonale sprawdza się w usuwaniu zmian potrądzikowych i zmarszczek palacza. To także skuteczna pomoc dla skóry z tendencją do łojotoku – fale radiowe skutecznie regulują wydzielanie sebum. Radiofrekwencja mikroigłowa, jak i mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, to bardzo skuteczne zabiegi odmładzające na twarz dostępne w Klinice Melitus.

  1. Blefaroplastyka plazmowa

Omawiając zabiegi na twarz po 40 roku życia, nie sposób pominąć blefaroplastyki plazmowej, nazywanej nieablacyjną korektą powiek. To odmiana klasycznej blefaroplastyki, w której, zamiast skalpela, wykorzystuje się właściwości plazmy, czyli zjonizowanej materii o takiej samej liczbie ładunków dodatnich i ujemnych. Plazmę generuje urządzenie Jett Plasma Medical. Jej wiązki, emitowane w milisekundowych impulsach, docierają w głąb skóry. Tam pod wpływem wysokiej temperatury, aktywują przebudowę tkanek. Plazma sprawia, że wybrane komórki naskórka (keranocyty) utleniają się, a włókna kolagenowe ulegają reorganizacji – wyjaśnia dr n. med. Jarosław Zieliński, chirurg plastyczny z Kliniki Melitus. W efekcie znika wiotkość powiek, a skóra wokół oczu jest odmłodzona. Z pomocą urządzenia Jett Plasma Medical wykonuje się różne zabiegi odmładzające na twarz. Oprócz plastyki powiek, także niechirurgiczny lifting, a nawet niwelowanie blizn i rozstępów. Dużym atutem plazmy jest niska inwazyjność i szybko pojawiające się efekty. Aż 70% poprawy widać od razu po zabiegu.

  1. Macs Lift

Kolejnym polecanym przez ekspertów z Kliniki Melitus zabiegiem medycyny estetycznej po 40 jest mini lifting twarzy Macs Lift, uchodzący za doskonały  w redukowaniu oznak starzenia się skóry. Macs Lift przynosi efekty bardzo podobne do klasycznego liftingu, z tą zasadniczą różnicą, że pozwala uzyskać je w sposób zdecydowanie mniej inwazyjny.

Mini lifting twarzy przeprowadza się z minimalną linią cięć niezbędną do otrzymania oczekiwanej poprawy. Dzięki temu zabieg jest bardzo komfortowy i pozwala wrócić do zwykłego trybu życia w ciągu zaledwie kilku dni. To bardzo dobre rozwiązanie na problem nadmiaru zmarszczek, wiotkiej skóry i rozmycia konturów twarzy.

  1. Nici liftingujące

Zupełnie innym rodzajem bezoperacyjnego liftingu twarzy jest zabieg z użyciem nici PDO, które z czasem rozpuszczają się, stymulując produkcję nowego kolagenu. To wysoce skuteczna metoda liftingująca, która w medycynie estetycznej od wielu lat jest stosowana i udoskonalana. Dzisiaj najczęściej wykorzystuje się nici PDO, czyli stworzone z polidioksanonu. Jak wyjaśnia dr n. med. Tomasz Pniewski, dermatolog specjalizujący się w odmładzaniu nićmi liftingującymi,  polidioksanon to specjalny materiał syntetyczny, monofilamentowy, który za sprawą swoich unikalnych właściwości, tworzy dla struktur skóry coś w rodzaju rusztowania, podtrzymując ją, a równocześnie stymulując do autoodnowy. Z pomocą nici liftingujących można pozbyć się wielu niekorzystnych efektów wynikających ze starzenia grawitacyjnego skóry. Lista wskazań jest długa. Nici liftingujące sprawdzają się w różnego rodzaju zabiegach odmładzających na twarz i ciało. Wiele osób się na nie decyduje ze względu na wysoki komfort zabiegowy, szybki powrót do formy i rewelacyjne efekty.

  1. Lipofilling

Ostatnim polecanym przez specjalistów z Kliniki Melitus zabiegiem na twarz po 40-tce jest lipofilling (lipotransfer), czyli podanie autologicznej tkanki tłuszczowej. Zainteresowanie tą metodą w ostatnim czasie jest tak duże, że wprost nie sposób jej pominąć. I chociaż lipofilling nie jest typowym zabiegiem odmładzającym na twarz, ale kompleksowym sposobem modelowania sylwetki, również w niniejszym zestawieniu znajduje swoje miejsce.

Podczas lipofillingu pobiera się własną tkankę tłuszczową, która ze względu na bardzo wartościowy skład (żywotne komórki tłuszczowe i macierzyste) z powodzeniem wypełnia ubytki tkankowe i poprawia kondycję skóry.

Lipotransfer pod oczy przynosi bardzo widoczną poprawę przeważnie już po jednym zabiegu. Wykonując lipotransfer w obszarze górnych partii twarzy, można skutecznie pozbyć się zmarszczek i sińców, a przy tym zadziałać na skórę przeciwstarzeniowo – poprzez odmłodzenie puli komórkowej. Lipofilling to jeden z najbardziej innowacyjnych zabiegów medycyny estetycznej ostatnich lat, a o jego skuteczności przekonuje się coraz więcej osób.

Jak wybrać najlepszy zabieg odmładzający na twarz po 40-tce?

Lista zabiegów na twarz po 40. roku życia jest długa i wykracza poza siedem wymienionych tu najlepszych zabiegów odmładzających. Możliwości jest wiele, a każda z nich różni się nie tylko techniką, lecz również zakresem wskazań, stopniem inwazyjności i trwałością efektów. Dlatego decyzję, jaki zabieg na twarz dla 40-latki czy 40-latka wybrać, najlepiej zostawić specjaliście. Specjaliście, który pomaga dobrać odpowiednią metodę, przeprowadza kwalifikację a następnie sam zabieg, a więc od którego zależy powodzenie i bezpieczeństwo terapii. A to lepiej powierzyć komuś kompetentnemu, doświadczonemu i cieszącemu się dobrymi opiniami swoich pacjentów.

Artykuł powstał przy współpracy ekspertów z warszawskiej Kliniki Melitus:

Dr n. med. Marii Noszczyk – dermatologa, eksperta medycyny regeneracyjnej i anti-aging.

Dr n. med. Jarosława Zielińskiego – chirurga plastycznego, specjalizującego się w leczeniu wiotkiej skóry powiek, a także liposukcji Body Jet i lipotransferach.

Dr n. med. Tomasza Pniewskiego – dermatologa, eksperta medycyny estetycznej, który w Klinice Melitus wykonuje zabiegi odmładzające na twarz z wykorzystaniem nici liftingujących oraz materiałów wypełniających.

Więcej informacji na stronie: https://klinikamelitus.pl/o-nas